Wakacje 2025 Mały Artysta

Mały Artysta to półkolonie, w trakcie których dzieci rozwijają swoją wyobraźnię i zdolności manualne. To przygoda z projektowaniem i nowatorskimi technikami plastycznymi, dająca dużo satysfakcji i radości wszystkim uczestnikom. To także elementy tradycyjnych warsztatów rękodzielniczych, pokazujących klasyczne techniki w nowej odsłonie atrakcyjnej dla dzieci.

 

Aktywności w każdym z pięciu dni półkolonii skupione są wokół odmiennych tematów przewodnich. Dzięki temu zajęcia są bardzo zróżnicowane, od form przestrzennych, przez malarstwo, aż po elementy projektowania i grafiki. Proponowane tematy uwzględniają zainteresowania zarówno dziewczyn, jak i chłopców dostosowane do grupy wiekowej. Warsztaty artystyczne to niezwykłe efekty końcowe, w postaci prac zabieranych przez dzieci do domu stanowiących niejednokrotnie niezapomniane pamiątki z półkolonii.

 

Mały Artysta to zajęcia, w trakcie których dzieci także budują z powodzeniem relacje z rówieśnikami, wykonując prace grupowe czy przygotowując wspólne projekty plastyczne. To dlatego znajomości z półkolonii niejednokrotnie kontynuowane są w trakcie roku szkolnego, a dzieci powracają do nas na kolejne zajęcia…

 

Mały Artysta – program Lato 2025

Mały Artysta w sezonie Lato 2025 to całkowicie nowy program zajęć (w porównaniu z minionymi sezonami naszych półkolonii), twórcze prace i wyzwania dla dzieci. Bawić się będziemy oryginalnymi, interesującymi i bardzo zróżnicowanymi technikami artystycznymi – począwszy od scrapbooking i rękodzieła, poprzez malowanie na sztalugach studyjnych, zabawy z drukiem 3D i linorytem, zimną porcelanową i gipsem, a skończywszy na podstawach fotografii i filmowania. To tutaj dzieci nieustannie obcują ze sztuką i rozwijają swoje talenty manualne.

 

Każdy dzień w Małym Artyście ma temat przewodni, wokół którego skupione są prace i zadania wykonywane przez dzieci. W przypadku turnusu skróconego w terminie 11-14 sierpnia 2025 r. z opisanego poniżej programu realizowane są tylko cztery pierwsze dni.

 

W chwili obecnej kończymy prace nad programem Małego Konstruktora na najbliższe wakacje 2025. Już wkrótce na stronie zostaną zamieszczone szczegóły odnośnie nowego programu – a tymczasem, poniżej prezentujemy opis programu z sezonu Lato 2024.

 

Program dla młodszej grupy Junior (6-8 lat) rozpoczęliśmy w „Przestrzeniach radości” od pracy integracyjnej z techniką kolażu na wielkim brystolu, rysując i kreując milusińskie lamy oraz rajskie ptaki. Dalej przygotowaliśmy specjalną plastyczną masę porcelanową, z której wyciskaliśmy urocze dinozaury i jednorożce. A po południu zajęliśmy się ozdabianiem szkatułki na skarby w technice decoupage. Drugiego dnia przenieśliśmy się do świata „Barwnych przeźroczy” – gdzie dzieci zaprojektowały ramki na zdjęcia z piankowej mozaiki oraz bawiliśmy się długopisami 3D i drukowaliśmy trójwymiarowe obiekty z filamentów PLA. Następnie zabraliśmy się za malowanie piaskiem wakacyjnych krajobrazów, a na studyjnych sztalugach i płóciennych podobraziach akrylami sportretowaliśmy bukiet słoneczników. W kolejnym dniu powstały „Stylowe upominki” takie jak: całoroczny kalendarz z guzików, zakładka do książek z chwostem oraz scrapbookingowe kartki urodzinowe z użyciem dekoracyjnych dziurkaczy i wykrojników. Czwartego dnia – pod nazwą „Galeria niezwykłości” – najpierw stworzyliśmy bez użycia pędzla rozmyte dmuchawce na polu i wyprodukowaliśmy sznureczkowe breloki z kolczykami, potem zaplataliśmy włóczką morskie latarnie i wykleiliśmy muszelkowe kraby z żółwiami. Ostatni dzień to odkrywanie „Dalekich lądów” – przy farbkowej tęczy eksperymentowaliśmy z mieszaniem kolorów podstawowych i pochodnych. Na koniec kalkami maszynowymi odczarowaliśmy kosmiczne galaktyki i wykonaliśmy maski zwierząt z gipsowych opasek. W międzyczasie swoje prace lakierowaliśmy i pakowaliśmy je do papierowych toreb.

 

W grupie starszej Student (9-12 lat) pierwszy dzień półkolonii „Na skrzydłach marzeń” zaczęliśmy od integracji dzieci przy tworzeniu przestrzennego, zrównoważonego miasta przyszłości. Dalej zrobiliśmy indiańskie łapacze snów oraz wykorzystaliśmy lakiery w sprayu do botanicznych grafik. Drugiego dnia zamieniliśmy się w „Projektantów wnętrz” i ozdobiliśmy oryginalnymi wzorami w technice decoupage drewniane chusteczniki. Następnie uformowaliśmy drzewka szczęścia i stojaki na notatki z drutu i masy porcelanowej oraz nauczyliśmy się podstaw makramy – starożytnej sztuki plecenia sznurków z Bliskiego Wschodu – w celu wyczarowania ozdobnego liścia na ścianę pokoju. W trzecim dniu poznaliśmy „Dziesiątą muzę” bawiąc się nagrywaniem i obróbką filmików oraz wzbogacaniem ich o specjalne efekty dźwiękowe i wizualne. W tym dniu powstały także niepowtarzalne albumy do zdjęć z użyciem maszyny Sizzix i bindownicy introligatorskiej oraz malowaliśmy patchworkowe abstrakcje na profesjonalnych podobraziach i sztalugach studyjnych. Kolejny dzień „Rozlane gradienty” to było wyklejanie szklaną mozaiką pudełeczek na drobiazgi, sensualne warsztaty z filcowaniem na mokro, odlewanie z gipsu maski teatralnej i przygotowanie styropianowych matryc do techniki linorytu. W ostatnim dniu było „Studium kompozycji”, czyli smaczna misa z owocami i lekcja rysunku węglem, grafitem, ołówkiem. Potem czekało nas ręczne szycie zawieszek wypełnionych aromatyczną lawendą oraz nocne pejzaże inspirowane impresjonizmem. Tego dnia zajęliśmy się także dopieszczaniem wcześniej rozpoczętych dzieł.

 

Program na Lato 2025 został tak przygotowany, aby nie powtarzać żadnych aktywności artystycznych, które były wykonywane w poprzednich sezonach. Układając program Małego Artysty zwracamy przede wszystkim uwagę, żeby wybrane techniki dostosowane były do wieku dzieci, a jednocześnie dawały im dużo twórczej zabawy i wnosiły powiew nowości. Ze względu na fakt, że część prac jest jeszcze na ostatnim etapie ich testowania, w ostatecznym programie Małego Artysty mogą pojawić się nieznaczne zmiany w stosunku do zaprezentowanego wyżej opisu programu.

Co daje Mały Artysta

Zajęcia w turnusie Mały Artysta to m.in.:

  • Szkoła rozwoju emocjonalnego dzieci. Uczymy dzieci jak można lepiej wyrażać siebie i swoje potrzeby. Poprzez zajęcia plastyczne, ruchowe dzieci pokazują swój nastrój, poznają siebie. W kontrolowanych warunkach zachęcamy je do samodzielnego decydowania o sposobie wykonania zadań. Pomagamy dzieciom na półkolonii kształtować osobowość tak, aby budowały pozytywne relacje z rówieśnikami i ze sobą samym.
  • Aktywność we Wrocławiu. Dziecko zamiast nudzić się w czterech ścianach, spędza czas w aktywny sposób, czerpiąc z tego wiele radości. Półkolonie Mały Artysta to rozwiązanie, które pozwala dzieciom poczuć smak wakacje, bez wyjazdów na drugi koniec Polski. A rodzice nie są obciążeni wygórowanymi kosztami.
  • Rozwijanie i kształtowanie zainteresowań. Dajemy dziecku miejsce do eksperymentowania z różnymi formami artystycznymi oraz możliwość rozwoju zainteresowań, hobby w atrakcyjnej formule. Wspierane przez rodziców zainteresowania dzieci to ważny element rozwoju dziecka i nastolatka. Raz posiane ziarenko, kiełkuje i rośnie. Dzięki temu dziecko ma większą automotywację, pewność siebie czy silniejsze poczucie własnej wartości.
  • Nauka pracy w grupie. W trakcie zajęć dzieci wykonują wspólne zadania plastyczne. Uczą się co robić, gdy w grupie jest zbyt wiele rozbieżnych koncepcji. Uczą się jak przedstawiać i argumentować swoje pomysły, jednocześnie wysłuchując opinii innych.
  • Radość i zabawa. Pozwalamy aby dzieci w trakcie zajęć mogły bawić się różnymi technikami artystycznymi. Nie narzucamy sztywnych ograniczeń i instrukcji, jak dzieci mają wykonywać zadania. Pomagamy i naprowadzamy dzieci na rozwiązania, jedynie wtedy gdy mają trudności z samodzielnym ich wykonaniem. Choć zdarza się to bardzo rzadko, gdyż dzieci czują się doskonale w roli twórcy i artysty. Zachęcamy do wynoszenia radości z zabawy każdemu w grupie.
  • Miejsce zawierania przyjaźni. Dzieci przebywają przez 5 dni w niewielkich grupach, co pozwala na budowanie koleżeńskich relacji. Warsztatowa forma prowadzenia zajęć i indywidualne podejście do dzieci tylko to ułatwiają. Zadania, które często wykonywane są w grupach (prace plastyczne, zajęcia taneczne czy teatralne) pozwalają dzieciom na zawieranie przyjaźni.
  • Rozwój wyobraźni przestrzennej. Używanie zróżnicowanych technik plastycznych pozwala dzieciom na rozwijanie ich wyobraźni. Doskonalimy ją poprzez szereg ćwiczeń i zadań. Dzieci samodzielnie robią prace modelarskie, tworzą masę papierową – to wszystko oprócz treści edukacyjnych, niezapomniana zabawa.
  • Poznawanie przeróżnych technik plastycznych. Od decoupage i scrapbooking przez kolaż, po malowanie farbami żelowymi i pracę na krośnie.

 

A przede wszystkim Mały Artysta to niezapomniane wakacje. Wybierając półkolonie we Wrocławiu gwarantują Państwo swoim pociechom niezapomniane przeżycia. Starannie opracowany program pozwala dziecku na wszechstronny rozwój i naukę adaptacji w nowych warunkach. A Państwo mają gwarancję pozostawienia dziecka pod opieką wykwalifikowanej kadry.