Zajęcia edukacyjne na półkoloniach zimowych
W czasie ferii zaprosimy dzieci do budowania prawdziwie poruszających się robotów oraz mechanizmów – dostosowanych poziomem złożoności do wieku uczestników. A to wszystko w formule zabawy i przygody z licznymi zadaniami do wykonania indywidualnie i grupowo. Półkolonie robotyka w porównaniu z warsztatami robotyki, które prowadzimy w trakcie roku szkolnego na terenie Wrocławia (zobacz więcej na stronie: www.roboty-dla-dzieci.pl) – program półkolonii zakłada w większej mierze zabawę i twórcze eksperymentowanie dzieci. Na półkoloniach konstruujemy odmienne roboty, mamy więcej czasu na modyfikowanie ich funkcjonalności, a także rozbudowywanie samej konstrukcji i wreszcie więcej czasu na zabawę robotami. Uczestnicy rozwijają się intelektualnie, przy jednoczesnym poczuciu satysfakcji i zadowolenia ze swoich osiągnięć.
Oczywiście dzieci poza zajęciami edukacyjnymi potrzebują także elementów ruchowych i integracji z rówieśnikami – dlatego codziennie przez 3-4 godziny dzieci uczestniczą w zorganizowanych zajęciach sportowych na sali gimnastycznej oraz grach na dworze. Więcej o całym planie dnia znajdą Państwo w zakładce Rozkład dnia na ferie 2024. Zarówno na warsztatach edukacyjnych jak i na bloku sportowym uczestnicy półkolonii poznają się nawzajem, nawiązując znajomości trwające w czasie roku szkolnego. To wszystko sprawia, że po zajęciach półkolonii dzieci często nie chcą wracać do domu…
Program półkolonie robotyka – ferie 2024
Na najbliższe ferie dla wszystkich dzieci przygotowaliśmy nowe konstrukcje robotów, których nie budowaliśmy dotychczas na naszych letnich półkoloniach w latach 2021, 2022, czy w bieżącym roku 2023. Program zajęć w sezonie Ferie 2024 to gwarancja niezwykle interesujących, zróżnicowanych i prawdziwie poruszających się robotów z wykorzystaniem najnowszych zestawów edukacyjnych LEGO Education.
To dlatego w każdym z tygodni ferii nabór do grup prowadzimy w podziale aż na trzy grupy wiekowe – Beniamin (6-8 lat), Junior (9-10 lat) oraz Student (11-12 lat). Dodatkowo w ramach 6-8 latków najczęściej tworzą się dwie grupy dla dzieci najmłodszych (6-7 lat) i tych starszych (7-8 lat). Dzięki temu program robotyki podczas naszych półkolonii jest bardzo precyzyjnie dopasowany pod umiejętności, zainteresowania i możliwości dzieci. Zapewniamy przy tym wspaniałą zabawę z klockami Lego. A przy okazji naukę programowania, rozwój wyobraźni, intuicji technicznej oraz kształtowanie umiejętności współpracy z rówieśnikami.
Każdy dzień na półkolonii zimowej ma swój temat przewodni, wokół którego skupione są konstrukcje i zadania wykonywane przez dzieci. Szczegółowy program dla poszczególnych grup w sezonie Ferie 2024 przedstawiony jest poniżej z rozpiską konstrukcji na każdy dzień tygodniowego turnusu.
I tak, w grupie najmłodszej Beniamin (6-8 lat) pierwszego dnia półkolonii pod nazwą „Robo abecadło” zaznajomimy się z zestawami edukacyjnymi i środowiskiem programistycznym Lego Education WeDo 2.0 na przykładzie jeżdżącego robota eksploratora. W tym dniu powstanie także zapora wodna z parostatkiem własnego pomysłu oraz sympatyczny goryl z afrykańskiej dżungli. Drugi dzień pod hasłem „Cuda techniki” zabierze nas na halę produkcyjną, gdzie bawić się będziemy zręcznym manipulatorem z licznymi przekładniami. A zaraz potem przetestujemy robota sprzątającego, wyposażonego w czyszczący mechanizm usuwający wszystko na jego drodze. W dniu kolejnym czeka na nas „Zabawa w najlepsze”, czyli emocjonujące wyścigi z projektem własnego wozu startowego na czterech kółkach oraz spotkanie z prehistorycznymi T-Rexami z ruchomą paszczą. Czwarty dzień to „Walka z żywiołami” – zrobimy symulator trzęsienia ziemi, dowiadując się jak konstruuje się najwyższe budynki świata odporne na wstrząsy. Następnie zbudujemy według swojego pomysłu pojazd do odgarniania śniegu i przeprowadzimy pojedynki śnieżnych spycharek na matach. W ostatnim dniu poznamy „Niezwykłe mechanizmy” – szybkiego pająka, opuszczającego się na nitce oraz skrętnego łazika marsjańskiego podążającego po dowolnie narysowanej linii.
Program dla dzieci w grupie Junior (9-10 lat) zaczniemy od „Wesołej rozgrzewki” z najnowszymi klockami Lego Spike Prime Education na przykładzie oryginalnego robota tańczącego breakdance. Następnie skonstruujemy pojazd bazowy, z którym zdobywać będziemy prawo jazdy na specjalnie nadrukowanym placu manewrowym. W drugim dniu przyjrzymy się „Zielonej planecie” z owadzim skoczkiem inspirowanym niezwykłym światem zwierząt. A pod koniec dnia powstanie projekt samojezdnego autka osobowego z napędem elektrycznym i czujnikiem ultradźwiękowym. Trzeci dzień to uwielbiane przez dzieci „Rekordy Guinnessa” – poznamy zasady gry w curling i nauczymy się mistrzowskiej precyzji wykorzystując potęgę programowania. Dalej zmierzymy się z wyzwaniami w podnoszeniu ciężarów dzięki pomocy indywidualnego trenera personalnego. W kolejnym dniu przeniesiemy się do „Fabryki robotów”, gdzie skonstruujemy obrotowy przenośnik kulek z czujnikiem koloru. Potem spróbujemy wcielić się w inżynierów – wymyślając zastosowania i rozbudowując według swoich projektów pozornie bezużyteczne mechanizmy. Ostatni, piąty dzień pod nazwą „Niecodzienne pomysły” dostarczy nam wielu emocji podczas wyścigów na czas zabawnych koni na biegunach. A na zakończenie wykorzystując czujnik żyroskopowy poprowadzimy marsz uroczych pingwinów z kultowego Madagaskaru.
W grupie najstarszej Student (11-12 lat) pierwszy dzień półkolonii „Misja specjalna 007” rozpocznie się od poznania najbardziej zaawansowanych zestawów edukacyjnych Lego Mindstorms EV 3.0, ucząc się przy okazji poruszania w środowisku graficznym dedykowanej aplikacji do programowania. W tym dniu powstaną wielofunkcyjne pojazdy na gąsienicach, które wezmą udział w zadaniach specjalnych na matach treningowych – jak precyzyjne strącanie opon, czy przenoszenie radioaktywnych odpadów. Drugiego dnia w „Zawiłych trybikach” bawić się będziemy w kompozytorów muzyki elektronicznej na obrotowej pozytywce oraz przekonamy się czy istnieje perpetuum-mobile na przykładzie toru kulkowego z wykorzystaniem spadku swobodnego i siły trzech motorów napędowych. Trzeci dzień poświęcony będzie „Sportom na kółkach” – stworzymy projekt pojazdu wyścigowego wg swojego pomysłu wykorzystując napęd z przekładniami oraz zbudujemy zabawny motocykl, na którym trenować będziemy jazdę na czas po torze. W dniu czwartym przeniesiemy się do świata „Walecznych zmagań”, konstruując strzelające działko oraz przeprowadzając z pomocą pilotów walki sześcionożnych, zwrotnych skorpionów. Ostatni dzień to nie lada gratka dla fanów sztucznej inteligencji, czyli „Odyseja przyszłości” z dwunożnym mechanizmem kroczącym (i rozbudową wg swoich pomysłów) oraz robotem androidem wykonującym polecenia dzięki użyciu licznych czujników.
Program na Zima 2024 został tak opracowywany, aby uniknąć budowania tych samych modeli robotów, które były konstruowane w poprzednich sezonach na półkoloniach, czy też w trakcie roku szkolnego na prowadzonych przez nas warsztatach robotyki www.roboty-dla-dzieci.pl. Oznacza to, że do udziału na Ferie 2024 zapraszamy zarówno nowych klientów, jak i uczestników wszystkich turnusów z roku 2021, 2022 czy z ostatnich wakacji w 2023 r.
Dlaczego robotyka na półkolonie zimowe?
Zajęcia w półkoloniach zimowych z nami to m.in.:
- Zachęta do nauki przedmiotów ścisłych. Sprawiamy, że matematyka, informatyka i programowanie nie budzą u dzieci niechęci i obaw. Wykorzystywane przez nas klocki to zabawa, w czasie której dzieci nawet nie zauważają jak uczą się elementów nauk ścisłych. Potrafimy zarazić naszą pasją Państwa dzieci, wzbudzając w nich zainteresowanie, a niekiedy zamiłowanie do przedmiotów ścisłych. Nauka matematyki, fizyki nie musi być udręką i abstrakcją, jeśli dziecko widzi ich praktyczne zastosowania.
- Uwielbiane przez dzieci zestawy edukacyjne. Na zajęciach dzieci posługują się w dużej mierze klockami Lego. Poziom złożoności dostosowany jest do poszczególnych grup oraz do doświadczenia uczestników. Nasze zestawy zawierają czujniki światła, dźwięku, dotyku, ultradźwięku. Elementy te sprawiają, że nasze roboty mogą mówić, widzieć, dotykać i się poruszać. Poza klockami Lego pracujemy na sprawdzonych zestawach edukacyjnych, które pozwalają na naukę mechaniki i elektryki, niezbędnych w bardziej złożonych konstrukcjach i wyzwaniach.
- Przygoda i zabawa. Poza zajęciami edukacyjnymi oferujemy dużą porcję ruchu i świeżego powietrza. Dzieci w każdym wieku potrzebują aktywności fizycznej i beztroskiej zabawy z kolegami i koleżankami. Nie zapominamy o tym, dlatego codziennie 3-4 godziny dzieci uczestniczą w zabawach sportowych, także na świeżym powietrzu, jeśli pozwala na to pogoda.
- Szkoła kreatywności i twórczego myślenia. To dla dzieci czas wysiłku umysłowego i ćwiczenia twórczego myślenia w formie zabawy. W trakcie zajęć korzystamy nie tylko z gotowych zestawów klocków, ale także z własnych konstrukcji. Co więcej zachęcamy dzieci, aby proponowały własne rozwiązania zadań i zagadek konstruktorskich. Dzięki temu dzieci budują swój potencjał intelektualny, który procentuje w szkole.
- Nauka współpracy w grupie. W trakcie zajęć dzieci budują konstrukcje we współpracy z rówieśnikami. Uczymy dzieci jak organizować pracę w grupie, aby każdy z uczestników miał w niej aktywny udział. Zachęcamy dzieci do osiągania kompromisów, gdy w grupie jest zbyt wiele rozbieżnych pomysłów. Dzieci uczą się jak przedstawiać i argumentować swoje racje, jednocześnie wysłuchując zdania innych.
- Nauka programowania od najmłodszych lat. W trakcie naszych zajęć dzieci obywają się z programowaniem. Przekonują się, że informatyka to dużo więcej niż gry czy surfowanie w Internecie. Przy pomocy nauczyciela dzieci programują podstawowe ruchy robota wykorzystując graficzny język programowania – rozwijając także umiejętności logicznego myślenia.
- Rozwój wyobraźni przestrzennej. Budowanie zróżnicowanych konstrukcji z zakresu robotyki i mechaniki pozwala na rozwijanie wyobraźni przestrzennej. Jest ona niezwykle istotna w rozwoju młodych naukowców, dlatego dbamy o jej rozwój poprzez szereg ćwiczeń i zadań.
- Kształtowanie intuicji technicznej. Na zajęciach dzieci kształtują fundamenty intuicji technicznej, która jest podstawą odkryć i wynalazków. Proces formowania intuicji dokonuje się przez aktywne uczestnictwo dzieci w zajęciach. Uczestnicy półkolonii budują roboty zdolne się poruszać, wyważając odpowiednio środek ciężkości.
A przede wszystkim nasze półkolonie zimowe to niezapomniane ferie. Wybierając półkolonie z robotyką we Wrocławiu gwarantują Państwo swoim dzieciom niezapomniane przeżycia. Starannie opracowany program pozwala dziecku na wszechstronny rozwój i naukę adaptacji w nowych warunkach. A Państwo mają pewność pozostawienia dziecka pod opieką wykwalifikowanej kadry.