Wakacje 2025 Mały Odkrywca

Podczas pięciu niezwykłych dni Małego Odkrywcy dzieci aktywnie uczestniczą w eksploracji otaczającego ich świata. Podstawowym założeniem tej grupy jest samodzielne prowadzenie doświadczeń przez dzieci. W tym celu nauczyciel wprowadza dzieci w tematykę zagadnienia i instruuje, jak wykonać dane doświadczenie – ale to już sami uczestnicy półkolonii są odpowiedzialni za jego realizację. Tylko pojedyncze eksperymenty – jeśli wymagają one bardzo dużej precyzji i dokładności – wykonuje nauczyciel. Dodatkowo niewielką liczbę doświadczeń dzieci przeprowadzają w dwuosobowych zespołach – wtedy, gdy potrzebna jest pomoc kolegi czy koleżanki z ławki. W ten sposób dzieci uczą się pomagania sobie i pracy w grupie.

 

Jednocześnie dbamy o to, aby eksperymenty nie były przeprowadzane bezmyślnie – starając się zawsze dzieciom wytłumaczyć zjawiska, które wystąpiły w danym doświadczeniu na poziomie ich szkolnej wiedzy. To dlatego na turnusie Małego Odkrywcy uczestnicy półkolonii w specjalnym dzienniku obserwacji mogą notować wyniki doświadczeń, a także rozwiązywać związane z nimi proste zadania. Za poprawne rozwiązania poszczególnych zadań, dzieci otrzymują wskazówki pozwalające na odkrycie zagadki półkolonii, będącej pilnie strzeżoną tajemnicą nauki.

Mały Odkrywca – program Lato 2025

Program Małego Odkrywcy w Lato 2025 to całkowicie nowe (w porównaniu z zeszłymi sezonami), zadziwiające eksperymenty i doświadczenia opracowane i sprawdzone przez naszą kadrę pod kątem atrakcyjności, bezpieczeństwa i walorów edukacyjnych. To zajęcia z pogranicza chemii, biologii, geografii i fizyki, z wykorzystaniem nowoczesnych pomocy dydaktycznych. Mały Odkrywca gwarantuje dzieciom w najbliższe wakacje 2025 mnóstwo niespodzianek, radości, nauki i satysfakcji w odkrywaniu otaczającego świata.

 

Każdy z pięciu dni w Małym Odkrywcy ma swój temat przewodni, wokół którego skupione są niesamowite doświadczenia i eksperymenty wykonywane przez uczestników półkolonii – co dokładnie opisano w dalszych akapitach. W przypadku turnusu skróconego w terminie 11-14 sierpnia 2025 r. z poniższego programu realizowane są wszystkie doświadczenia z wyjątkiem dnia czwartego.

 

Zajęcia dla dzieci młodszych Junior (6-8 lat) zaczniemy od „Chemicznego abecadła”, bawiąc się tęczowymi płynami, znikającym atramentem, przygotowując żelową kąpiel dla Shreka i hodując kryształowe lizaki. W tym dniu zrobimy także luminescencyjne naklejki i przekonamy się do czego służy lampa UV oraz przetestujemy świecące w nocy opaski na rękę. Kolejny dzień pod hasłem „Jak to jest zrobione?”, dostarczy nam wrażeń przy produkcji magicznej kredy, świec żelowych, zębatkowych wyzwań i deszczowego kija wydającego tajemnicze dźwięki. W dniu trzecim przeniesiemy się do świata „Kuchennych innowacji”, przyrządzając m.in. orzeźwiającą granitę, zdrowe żelki, pożywne słoiczki obfitości i barwiąc kostki lodu. A dla urozmaicenia malować będziemy solą spożywczą i ulepimy bałwana z mąki ziemniaczanej. Czwartego dnia odkryjemy „Tajemnice ziemi”, prowadząc obserwacje gleby w terenie, próbując zatopić hydrofobowy piasek, poszukując śladów dinozaurów oraz robiąc gipsowe odlewy skamieniałości i odciski swoich kciuków. W ostatnim dniu zajmiemy się „Chemicznymi miksturami”, przygotowując takie substancje jak styropianowy slime, kolorową pluchę, sensoryczne dziwactwo, wielobarwny kisiel i kauczukową piłeczkę. Na koniec uczestniczyć będziemy w czarodziejskim pokazie właściwości ciekłego azotu, przekonując się co potrafi ten niesamowity skroplony gaz.

Program dla grupy starszej Student (9-12 lat) rozpoczniemy od „Elementarza alchemika”, przygotowując szablony kolorów i pyrkającą masę. Następnie przeprowadzimy magiczne reakcje z wytrącaniem barwnych osadów oraz zbudujemy mechanizmy filtrujące i oczyszczające wodę. Na podwieczorek zaś przyrządzimy smaczną lodową granitę i kryształowe sopelki. Drugiego dnia udamy się do „Laboratorium kryminalistycznego”, gdzie spreparujemy sztuczną krew, zrobimy chromatografię atramentu i pisać będziemy tajne wiadomości w ultrafiolecie oraz poznamy fluorescencyjne właściwości luminolu. W tym dniu prowadzić będziemy także obserwacje pod mikroskopami biologicznymi, sporządzając własne próbki badawcze. Kolejny dzień pod nazwą „Chemiczne anomalie” dostarczy nam niezwykłych wrażeń za sprawą eksperymentów z ciekłym azotem i odlewaniem świec z wosku, przekonamy się, czy czas można cofnąć, zobaczymy czym jest hydrofobowa kartka i wyhodujemy szron latem oraz krem wiecznej młodości. W dniu czwartym o nazwie „Domowa fabryka” bawić się będziemy bolidami Formuły 1 z napędem odrzutowym, zaprojektujemy i wykonamy kalejdoskop z szklanych koralików oraz złożymy obwody elektroniczne z silnikami, wiatrakami i lampkami. Ostatni dzień to produkcja „Żelowych rozmaitości”: antystresowych piłeczek, kolorowych zagęstników i pachnących odświeżaczy powietrza. Ponadto powstaną jadalne cząsteczkowe konstrukcje, a odważni będą mogli skosztować jak smakują zielone glutki.

Program na Lato 2025 został tak przygotowany, aby zaprezentować zestaw całkowicie nowych eksperymentów dla uczestników naszych półkolonii z poprzednich lat. Układając program Małego Odkrywcy zwracamy przede wszystkim uwagę, żeby doświadczenia były bezpieczne i dostosowane do wieku dzieci, a jednocześnie dawały uczestnikom dużo twórczej zabawy. Ze względu na fakt, że część eksperymentów jest jeszcze na etapie ich testowania, w ostatecznym programie Małego Odkrywcy mogą pojawić się nieznaczne zmiany w stosunku do zaprezentowanego wyżej opisu.

 

Co daje Mały Odkrywca:

Zajęcia w turnusie Mały Odkrywca to m.in.:

  • Rozwijanie zainteresowań i chęci poznawczej dzieci. Przedstawiamy naukę w formie twórczej zabawy, zachęcając dzieci do dociekliwości, zadawania pytań, szukania własnych rozwiązań postawionych przed nimi problemów. Potrafimy zarazić naszymi zainteresowaniami Państwa dzieci, wzbudzając w nich chęć do nauki i eksperymentowania, co przekłada się na lepsze wyniki w szkole.
  • Sztuka prowadzenia obserwacji. Każde dziecko otrzymuje dziennik, w którym notuje wyniki wybranych doświadczeń każdego dnia. Rodzice w domu mogą rozmawiać z dziećmi o tych doświadczeniach, pracując nad słownictwem i łatwością wypowiedzi dzieci.
  • Nauka współpracy w grupie. W trakcie zajęć dzieci wykonują zadania we współpracy z rówieśnikami. Uczymy dzieci jak organizować pracę w grupie, aby każdy z uczestników miał w niej aktywny udział. Zachęcamy dzieci do osiągania kompromisów, gdy w grupie jest zbyt wiele rozbieżnych pomysłów. Dzieci uczą się jak przedstawiać i argumentować swoje racje, jednocześnie wysłuchując zdania innych.
  • Zabawa i przygoda. Urozmaiceniem półkolonii jest odkrywanie przez dzieci pilnie strzeżonej tajemnicy – zagadki Wielkiego Alchemika. Każdego dnia, krok po kroku dzieci zbliżają się do jej rozwiązania, ucząc się systematyczności i wytrwałości w dążeniu do osiągania celów.
  • Odpowiadanie na pytania jak i dlaczego? Dzieci poznają jak zbudowane są różne przedmioty dnia codziennego. Czy wiesz jak produkuje się prawdziwy krem do twarzy? A jak robi się kalejdoskop, świece albo kredę? Zachęcamy dzieci do eksperymentowania i samodzielnego sprawdzania, czy to co mówimy, jest prawdą.
  • Odkrywanie tajemnic przyrody. Dzieci obserwują zjawiska zachodzące w otaczającym ich środowisku, próbując zrozumieć ich naturę. Poznają właściwości izolatorów i przewodników, budują obwody elektryczne, tworzą zębatkowe konstrukcje. Bawią się magicznym piaskiem, który nie tonie, zastanawiając się dlaczego tak się dzieje. Zachęcamy dzieci do ciągłego zadawania pytań. Nie dajemy gotowych odpowiedzi czy recept, lecz zachęcamy dzieci do myślenia i samodzielnego odkrywania świata.
  • Poznawanie mikroświata. Uczestnicy półkolonii przy pomocy lupy i mikroskopu obserwują świat w skali mikro. Szukają śladów zwierząt, sprawdzają jaki wpływ na rośliny ma pH gleby (i co to w ogóle jest). Poznają budowę liścia, skład gleby i uczą się, jak przygotować własne preparaty badawcze pod mikroskop biologiczny. Zaczynają dostrzegać zwierzęta w trawie, ich życie i zwyczaje – kształtując w sobie szacunek do wszystkich istot żywnych.
  • Wykonywanie eksperymentów, które zadziwią każdego. Dzieci realizują pod bacznym okiem nauczyciela, proste lecz zdumiewające eksperymenty chemiczne i fizyczne, jak: tęczowe barwniki, styropianowy slime, hydrofobowa kartka papieru, szron i bałwan w środku lata. Wykorzystywane są przy tym przede wszystkim narzędzia i sprzęty, które można znaleźć w większości domów. Biorą także udział w pokazie właściwości ciekłego azotu i fluorescencyjnego luminolu.
  • Kuchenne improwizacje. Uczestnicy sami sporządzą przepyszne dania: orzeźwiającą granitę, zdrowe żelki, pożywne słoiczki obfitości, czy kryształowe lizaki. Największą satysfakcję będą miały, gdy w ich rękach powstaną przysmaki, które z chęcią zabiorą do domu.
  • Laboratorium kryminalistyczne. Dzieci dowiedzą się jak powstają skamieniałości robiąc samodzielne ich odlewy w gipsie. Bawić się będą złudzeniami optycznymi, spreparują sztuczną krew i znikający atrament, a ponadto pisać będą sekretne wiadomości i tworzyć profesjonalne odciski palców.

 

A przede wszystkim Mały Odkrywca to niezapomniane wakacje. Wybierając półkolonie we Wrocławiu gwarantują Państwo swoim dzieciom niezapomniane przeżycia. Starannie opracowany program pozwala dziecku na wszechstronny rozwój i naukę adaptacji w nowych warunkach. A Państwo mają pewność pozostawienia dziecka pod opieką wykwalifikowanej kadry.