Rozkład dnia – półkolonie zimowe 2025
Półkolonie zimowe Brainy we wszystkich grupach wiekowych realizujemy w formule atrakcyjnych gier sportowych i kreatywnych zabaw przeplatanych warsztatami robotyki (zimą nie organizujemy turnusów Małego Odkrywcy i Małego Artysty).
Ramowy grafik dnia wygląda następująco:
- 08.00 – 08.45 – zabawy integracyjno-sportowe
- 08.45 – 09.00 – pierwsze śniadanie
- 09.00 – 10.30 – konstruowanie i programowanie pierwszego modelu
- 10.30 – 11.00 – drugie śniadanie
- 11.00 – 13.00 – blok sportowy (na sali gimnastycznej, boisku lub placu zabaw)
- 13.00 – 14.00 – konstruowanie drugiego modelu
- 14.00 – 14.30 – dwudaniowy obiad
- 14.30 – 15.30 – programowanie drugiego modelu
- 15.30 – 15.45 – podwieczorek
- 15.45 – 17.00 – blok kreatywnych zabaw (gry na świeżym powietrzu lub na terenie szkoły).
W ten sposób każdego dnia dzieci uczestniczą w 3 blokach sportowo-integracyjnych (łącznie ponad 4 godziny) oraz w 3 blokach edukacyjnych (ponad 3 godziny), podczas których budują prawdziwie poruszające się roboty i mechanizmy na klockach LEGO – idealnie dopasowane do wieku dzieci.
Pozostały czas w ciągu dnia przeznaczony jest na wyżywienie – smaczne i zawsze świeże posiłki podawane dzieciom w szkole przez wykwalifikowany personel. Pierwsze śniadanie – kolorowe kanapki z serem/wędliną/rybą i warzywami w formie szwedzkiego stołu. Drugie śniadanie – jogurt, bułka mleczna, rogaliki, sałatka owocowa. Obiad: standardowe zupy (rosół, pomidorowa, barszcz czerwony) oraz drugie dania (ziemniaki z kotletem, pierogi, naleśniki, spaghetti). A na podwieczorek zdrowa przekąska – baton musli, owoce, itp.
Zajęcia sportowe i kreatywne zabawy – Ferie 2025
Codziennie na dzieci czeka 4-5 godzin radości w ramach bloków sportowych oraz kreatywnych zabaw. Każdego dnia przewidziane są 3 bloki sportowo-zabawowe, poranna rozgrzewka (0,5-1 godziny), zajęcia sportowe w środku dnia (2 godz.) oraz integracja popołudniowa (1,5 godz.). W ramach tych aktywności dzieci przebywają przez 2 godziny na świeżym powietrzu.
W czasie bloku sportowego dzieci uczestniczą w urozmaiconych aktywnościach na sali gimnastycznej i na świeżym powietrzu. Dzieci mogą wybierać spośród 2-3 alternatywnych form zajęć rekreacyjnych każdego dnia: dwa ognie, unihokej, badminton, koszykówka, piłka nożna, siatkówka, tenis stołowy i inne.
Z kolei w ramach bloku kreatywnych zabaw dzieci biorą udział w ciekawych warsztatach aktywizujących, takich jak strzelanie z łuku, chodzenie na szczudłach, czy gry terenowe. Dodatkowo dysponujemy mini-salonem gier, w którym bawimy się w cymbergaja, piłkarzyki stołowe, magnetyczne darty, twistera czy bierki XXL.
Program Robotyka – półkolonie zimowe 2025
W czasie ferii zaprosimy dzieci do budowania prawdziwie poruszających się robotów oraz mechanizmów – dostosowanych poziomem złożoności do wieku uczestników. A to wszystko w formule zabawy i przygody z licznymi zadaniami do wykonania indywidualnie i grupowo. Półkolonie z robotyką w porównaniu z warsztatami robotyki, które prowadzimy w trakcie roku szkolnego na terenie Wrocławia (zobacz więcej na stronie: www.robolove.pl) – zakładają w większej mierze zabawę i twórcze eksperymentowanie dzieci. Na półkoloniach konstruujemy odmienne roboty, mamy więcej czasu na modyfikowanie ich funkcjonalności, a także rozbudowywanie samej konstrukcji i wreszcie więcej czasu na zabawę robotami. Uczestnicy rozwijają się intelektualnie, przy jednoczesnym poczuciu satysfakcji i zadowolenia ze swoich osiągnięć. Nabór do grup prowadzimy w podziale na trzy grupy wiekowe – Beniamin (6-8 lat), Junior (9-10 lat) oraz Student (11-12 lat). Dodatkowo w ramach 6-8 latków najczęściej tworzą się dwie grupy dla dzieci najmłodszych (6-7 lat) i tych starszych (7-8 lat). Dzięki temu program robotyki podczas naszych półkolonii jest bardzo precyzyjnie dopasowany pod umiejętności, zainteresowania i możliwości dzieci.
Każdy dzień na półkolonii zimowej ma swój temat przewodni, wokół którego skupione są konstrukcje i zadania wykonywane przez dzieci. Szczegółowy program dla poszczególnych grup w sezonie Ferie 2025 przedstawiony jest poniżej z rozpiską konstrukcji na każdy dzień tygodniowego turnusu.
I tak, w grupie najmłodszej Beniamin (6-8 lat) pierwszego dnia półkolonii pod nazwą „Robo abecadło” zaznajomimy się z zestawami edukacyjnymi i środowiskiem programistycznym Lego Education WeDo 2.0 na przykładzie jeżdżącego robota eksploratora. W tym dniu powstanie także zapora wodna z parostatkiem własnego pomysłu oraz sympatyczny goryl z afrykańskiej dżungli. Drugi dzień pod hasłem „Cuda techniki” zabierze nas na halę produkcyjną, gdzie bawić się będziemy zręcznym manipulatorem z licznymi przekładniami. A zaraz potem przetestujemy robota sprzątającego, wyposażonego w czyszczący mechanizm usuwający wszystko na jego drodze. W dniu kolejnym czeka na nas „Zabawa w najlepsze”, czyli emocjonujące wyścigi z projektem własnego wozu startowego na czterech kółkach oraz spotkanie z prehistorycznymi T-Rexami z ruchomą paszczą. Czwarty dzień to „Walka z żywiołami” – zrobimy symulator trzęsienia ziemi, dowiadując się jak konstruuje się najwyższe budynki świata odporne na wstrząsy. Następnie zbudujemy według swojego pomysłu pojazd do odgarniania śniegu i przeprowadzimy pojedynki śnieżnych spycharek na matach. W ostatnim dniu poznamy „Niezwykłe mechanizmy” – grę zręcznościową rybę piłę oraz skrętnego łazika marsjańskiego podążającego po dowolnie narysowanej linii.
Program dla dzieci w grupie Junior (9-10 lat) zaczniemy od „Wesołej rozgrzewki” z najnowszymi klockami Lego Spike Prime Education na przykładzie oryginalnego robota tańczącego breakdance. Następnie skonstruujemy pojazd bazowy, z którym zdobywać będziemy prawo jazdy na specjalnie nadrukowanym placu manewrowym. W drugim dniu przyjrzymy się „Zielonej planecie” z owadzim skoczkiem inspirowanym niezwykłym światem zwierząt. A pod koniec dnia powstanie projekt samojezdnego autka osobowego z napędem elektrycznym i czujnikiem ultradźwiękowym. Trzeci dzień to uwielbiane przez dzieci „Rekordy Guinnessa” – poznamy zasady gry w curling i nauczymy się mistrzowskiej precyzji wykorzystując potęgę programowania. Dalej zmierzymy się z wyzwaniami w podnoszeniu ciężarów dzięki pomocy indywidualnego trenera personalnego. W kolejnym dniu przeniesiemy się do „Fabryki robotów”, gdzie skonstruujemy obrotowy przenośnik kulek z czujnikiem koloru. Potem spróbujemy wcielić się w inżynierów – wymyślając zastosowania i rozbudowując według swoich projektów pozornie bezużyteczne mechanizmy. Ostatni, piąty dzień pod nazwą „Niecodzienne pomysły” dostarczy nam wielu emocji podczas wyścigów na czas zabawnych koni na biegunach. A na zakończenie wykorzystując czujnik żyroskopowy poprowadzimy marsz uroczych pingwinów z kultowego Madagaskaru.
W grupie najstarszej Student (11-12 lat) pierwszy dzień półkolonii „Misja specjalna 007” rozpocznie się od poznania najbardziej zaawansowanych zestawów edukacyjnych Lego Mindstorms EV 3.0, ucząc się przy okazji poruszania w środowisku graficznym dedykowanej aplikacji do programowania. W tym dniu powstaną wielofunkcyjne pojazdy na gąsienicach, które wezmą udział w zadaniach specjalnych na matach treningowych – jak precyzyjne strącanie opon, czy przenoszenie radioaktywnych odpadów. Drugiego dnia w „Zawiłych trybikach” bawić się będziemy w kompozytorów muzyki elektronicznej na obrotowej pozytywce oraz przekonamy się czy istnieje perpetuum-mobile na przykładzie toru kulkowego z wykorzystaniem spadku swobodnego i siły trzech motorów napędowych. Trzeci dzień poświęcony będzie „Sportom na kółkach” – stworzymy projekt pojazdu wyścigowego wg swojego pomysłu wykorzystując napęd z przekładniami oraz zbudujemy zabawny motocykl, na którym trenować będziemy jazdę na czas po torze. W dniu czwartym przeniesiemy się do świata „Walecznych zmagań”, konstruując strzelające działko oraz przeprowadzając z pomocą pilotów walki sześcionożnych, zwrotnych skorpionów. Ostatni dzień to nie lada gratka dla fanów sztucznej inteligencji, czyli „Odyseja przyszłości” z dwunożnym mechanizmem kroczącym (i rozbudową wg swoich pomysłów) oraz robotem androidem wykonującym polecenia dzięki użyciu licznych czujników.
Program na półkolonie zimowe 2025 został tak opracowywany, aby uniknąć budowania tych samych modeli robotów, które były konstruowane w poprzednich sezonach na półkoloniach, czy też w trakcie roku szkolnego na prowadzonych przez nas warsztatach robotyki www.robolove.pl. Oznacza to, że do udziału w Feriach Zimowych 2025 zapraszamy zarówno nowych klientów, jak i uczestników wszystkich turnusów z roku 2022, 2023 czy z ostatnich wakacji w 2024 r.